BIG ONE FITNESS

5 S + 1 pro Skvělou Regeneraci

10.-Club-sauny-1000x666Spousta lidí je ve fitness bezhlavě zabrána do svých tréninků, posilování na strojích a všemožných dalších aktivit, ovšem často zapomínají na velmi důležitou část svého celkového zdraví a tou je regenerace.

 

Regenerace je komplexní proces nahrazování odumřelých, nebo opotřebovaných tkání novými.

 

Níže si můžete přečíst 6 způsobů, kterými můžete dramaticky zlepšit Vaši regeneraci a pomoci tak Vašemu tělu a to nejen po zvýšeném fyzickém výkonu.

 

Masážní a Anticelulitidový salón - Tygrování

Správný a Vyvážený Jídelníček

Strava a správný výběr potravin je ve fitness při nejmenším 80% úspěchu. Jídlo není jen něco, co jednoduše pokoušete, spolknete a pak se to stráví. Každé jídlo, každý druh potraviny a vůbec všechno, co dáte svému tělu, vyvolá odpovídající chemickou a hormonální reakci ve Vašem těle.

 

Přesně tomu také odpovídá rčení: ,,Jste to, co jíte“.

 

Vhodně zvolený jídelníček tedy dodá Vašemu tělu veškerý stavební materiál k tomu, aby se zhojilo a regenerovalo.

 

 

Strečink

Statický strečink, který je vhodné vykonávat hlavně po tréninku.
Strečink zaměřený primárně na procvičované partie a okrajově na neprocvičované, slouží především k tomu, aby se posilované svaly nezkracovaly.

 

Statický strečink ovšem také dramaticky urychluje regeneraci svalů, uvolňuje nashromážděné toxiny, kyselinu mléčnou a také snižuje jejich bolest v následujících dnech po tréninku. Provádí se výdrží v dané pozici po dobu 15 – 30 sekund.

 

Velmi dobrým kontrastem k posilování je třeba jóga, při které dochází k uvolňování svalů a rovněž ke zvýšení pohyblivosti a rozsahu pohybu v kloubech.

 

 

Sauna

V sauně dochází k velkému snížení svalového napětí a ke zvětšení rozsahu pohybů jednotlivých kloubů. Dochází nejen ke svalové, ale i psychické relaxaci. Nejideálnější typ sauny pro svalovou regeneraci je sauna suchá, ideálně s teplotou nad 100 °C. Jednu přesně takovou, máme na pobočce Big1Fitness Club.

 

Sauna je ale kombinovaná procedura, jejíž princip spočívá v přehřátí organismu a jeho následným rychlým zchlazením. Dalším účinkem je tedy postupné otužování a zvyšování adaptace na vysokou teplotu a také stimulace Centrálního Nervového Systému (CNS).

 

 

Suplementy

Není žádnou novinkou, že určité doplňky stravy mají vliv na svalovou regeneraci. Většina z nich je buď určitou kombinací vitamínů a minerálů, nebo různé druhy aminokyselin.

 

Nejdůležitější a nejznámější z nich jsou CFM Protein, BCAA a Glutamin.
Proteinový koktejl po tréninku je snad to nejlepší, co můžete pro své svaly udělat. Kvalitní, koncentrovaná a vysoce vstřebatelná mléčná bílkovina dodá Vašemu tělu téměř ihned stavební materiál k regeneraci zmožených svalů.

 

Doplněk BCAA je trojkombinací aminokyselin Leucin, Isoleucin a Valin většinou vyráběný v poměru 2:1:1. Tyto tři esenciální aminokyseliny jsou naprosto klíčové pro správnou a efektivní regeneraci svalů. Superpalivo – tak by se daly BCAA shrnout.

 

Glutamin je další velice zajímavou aminokyselinou. Jedná se o nejrozšířenější aminokyselinu v našem těle. V kosterním svalstvu se ho nachází dokonce 60% z celkového množství zastoupených aminokyselin. Suplementace Glutaminem má velmi pozitivní vliv na zvyšování koncentrace aminokyselin v tkáních, biosyntézu glukózy, syntézu bílkovin, zabraňuje katabolismu a zvyšuje regeneraci.

 

 

Spánek

Na vydatný spánek rozhodně nesmíme zapomenout. Kvalitní spánek ovlivňuje naše zdraví, výkonnost jak duševní tak i fyzickou. Každý by měl spát alespoň 8 hodin denně.

 

V případě nedodržení této doby se začnou objevovat nežádoucí příznaky, jako je podrážděnost nebo narušení biorytmů. Ve spánku se tvoří pro regeneraci důležitý růstový hormon.

 

Další nežádoucí důsledky nedostatku spánku jsou zhoršení imunitního systému, zvyšující se hladina kortizolu, nebo u mužů nižší tvorba testosteronu.

 

 

Bonus: Masáž

Masáže jsou velmi vhodné pro své uvolňující účinky na naše tělo. Všechny formy jsou velmi vhodné pro odpočinek, uvolnění a regeneraci.

 

Masáž kladně ovlivní:

  • Prokrvení a tím se zlepší přívod kyslíku a potřebných výživných látek ke tkáním
  • Odstraňování únavových látek a zplodin látkové výměny
  • Svalové napětí
  • Centrální nervový systém
  • Psychické napětí
  • Kloubní pohyblivost

 

Jinými slovy – můžeme hovořit o mechanickém, biochemickém a také reflexním účinku.

 

 

 

Doporučuji zařadit některé z výše uvedených bodů do Vašeho regeneračního plánu – nejlépe všechny J  Vaše tělo Vám za to bude vděčné.

 

Váš

  Jakub Pulkrábek

Osobní Trenér Big1Fitness