BIG ONE FITNESS

10 zásad zdravého stravování

O zdravém stravování jsme již slyšeli určitě mnoho a teoreticky je ovládáme. Pravděpodobně se o ně více začneme zajímat ve spojení s nějakou aktivitou či sportovním cílem a to už jsme na dobré cestě vybudovat si zdravý životní styl. Abychom pochopili podstatu zdravého stravování a hlavně to, že nejsme žádné popelnice, do které naházíme, co se nám zamane, je třeba si uvědomit, co vlastně během dne jíme. Zkuste si všechna Vaše jídla během týdne napsat na papír a možná se budete divit, co do sebe dovedete nacpat. A tak jak se chováte Vy ke svému tělu, tak se chová přirozeně i ono k Vám. Pokud jste právě skončili nějakou dietu, která měla opačný jojo efekt, nebo máte strach jíst, abyste nepřibrali, nebo se nacpete jen 1-2xdenně, to asi nebude ta nejlepší cesta.

Zkuste se řídit těmito zásadami zdravého stravování, které by Vám mohly pomoci:

1)      Rozjezte se!! Ale uvažujte logicky. Pokud mozek nebude mít dostatek energie pro zabezpečení všech funkcí těla, nemůže zásobit všechny orgány, a proto si dělá tukové zásoby. Jezte tedy 5-6x denně po menších porcích.

2)      Přemýšlejte, co budete jíst druhý den, aneb“výběr správných potravin“. S tím souvisí nakupování dle promyšleného seznamu. V lednici máme opravdu jen jídlo, které jsme nakoupili dle seznamu a žádné zbytečné tuky a rychlé cukry navíc.!!!

3)      Nepřejídejte se. To se týká hlavně večeře. Také pozor na večeře v restauracích, které omezte na minimum nebo vybírejte takové restaurace, kde víte, že jídlo je kvalitní.

Určitě ale s jídlem nekončete v 17.00 nebo v 18.00, pokud jdete spát až ve 24.00, dejte si klidně ještě lehčí bílkovinu 2 hodiny před spaním (bílý jogurt, tvaroh, noční protein).

4)      Omezte víkendové párty se sklenkou alkoholu. Tvrdý alkohol nahraďte vínem či light pivem.

5)      Jezte v klidu. Víte, že i hltání vede k nadváze?

6)      Dostatek spánku – cca.8hod.- úzce souvisí s výživou a tréninkem, posléze s výkonností a zdravím.

7)      Nevynechávejte snídani, je nejdůležitějším jídlem dne. Měla by být pestrá a bohatá na sacharidy i bílkoviny.

8)      Sacharidy – ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, brambory, těstoviny, rýže si dopřávejte během dne, kdy tělo potřebuje dostatek energie, navečer pak bílkoviny – maso,ryby, mléčné výrobky, vejce, případně zeleninu.

9)      Důležitým zdrojem bílkovin kromě masa drůbežího, rybího a vepřového jsou i luštěniny, fazole a čočka.

10)   Nezapomeňte na pitný režim. Ráno začněte sklenicí pramenité vody. Nedostatek vody se projevuje únavou organismu po celý den. Ale pozor na nový výraz Aquaholik – naopak nadměrná hydratace organismu může také způsobit vážné zdravotní problémy.

 

Vaše trenérka Zdena Tvrdá

Dvojnásobná mistryně světa v kulturistice žen